Przydatne informacje
[ X ]

Jeśli rozważają Państwo zamówienie pokazu ogni sztucznych lub zakup zestawy fajerwerków do samodzielnego odpalenia – pirotechnicy MARBO przygotowali dla Państwa listę zagadnień, z którymi polecamy się zapoznać, by samodzielnie móc dokonać wstępnej weryfikacji terenu pod kątem pirotechnicznego show.Poniżej znajdą Państwo nasze uwagi, wskazówki oraz sugestie, dotyczące nie tylko oceny możliwości terenowych ale również wstępnych rozmów z właścicielami domów weselnych, hoteli, ośrodków, w których ma się odbyć planowany przez Państwa event.

 

Aby ułatwić naszym klientom dostęp do tych informacji podczas spotkań i negocjacji z administratorami obiektów wszystkie informacje dostępne są w wygodnym do ściągnięcia formacie PDF.

 

Poniższa lista zagadnień jest jedynie pomocą, którą chcemy zaoferować naszym klientom. Ostatecznej weryfikacji terenu, przed podjęciem się wykonania usługi, zawsze dokonują pirotechnicy MARBO.

 

1. ZGODA WŁAŚCICIELA TERENU:
W chwili, gdy decydują się Państwo uświetnić organizowaną uroczystość pokazem fajerwerków,  pierwszą podstawową koniecznością jest spytanie o zgodę właściciela obiektu. (Niezależnie od tego, czy będą Państwo sami odpalać fajerwerki, czy wykonanie tego zadania zostanie zlecone MARBO). Czasem bowiem, mimo tego, że ośrodek czy hotel posiada bardzo rozległe tereny - okazuje się, iż wykonanie pokazu jest tam niemożliwe z uwagi na np. lęgowiska ptaków, sąsiedztwo stadniny koni lub niechęć do fajerwerków samego administratora. Oferta MARBO jest na tyle szeroka, że jesteśmy w stanie  zorganizować pokaz ogni sztucznych bez huku, co pozwala ominąć dwa pierwsze argumenty, jednak zakaz właściciela terenu - uniemożliwia nam jakiekolwiek działania.

 

2. TEREN
Jednym z najważniejszych czynników jest wielkość terenu, na którym ma odbyć się pokaz – im bardziej rozległy obszar,  tym lepiej.


a) OTOCZENIE
Należy zwrócić szczególną uwagę na otoczenie miejsca, w którym mają być odpalane fajerwerki. W żadnym wypadku nie można wykonać pokazu w okolicy : budynków z dachami pokrytymi łatwopalnymi materiałami (strzecha, papa), stacji paliw, lasów, terenów z suchą łatwopalna ściółką, a także pod przewodami wysokiego napięcia. Wszelkie pozostałe czynniki - zostaną zweryfikowane przez pirotechników MARBO. W sytuacji, gdy decydują się Państwo na odpalanie fajerwerków samodzielnie należy pamiętać, by zawsze w pobliżu znajdowała się osoba z gaśnicą, gotowa do ewentualnej interwencji w czasie widowiska.


b) BEZPIECZEŃSTWO WIDOWNI
Mając do dyspozycji kilkuhektarowe posiadłości, możemy nie tylko odpowiednio oddalić miejsce odpalania pokazu od widowni, ale również zaoferować szerszą paletę efektów użytych do realizacji widowiska. Minimalną, bezpieczną odległością z jakiej można oglądać pokaz ogni sztucznych – zaprojektowanych przy użyciu wyrzutni małokalibrowych - to 30 metrów. Bezpieczna odległość zwiększa się wraz ze wzrostem zastosowanych kalibrów i w przypadku największych ładunków może wynieść nawet do 150 metrów.
Sugerowany dystans dla oglądających zwiększa się dodatkowo, gdy  fajerwerki odpalane są z podwyższenia: dach budynku, rampa itp. Zamawiając pokaz ogni sztucznych lub zestaw pirotechniczny - zostaną Państwo poinstruowani jaka jest bezpieczna odległość dla widowni - w danym przypadku. Apelujemy o bezwzględne przestrzeganie tych wytycznych.

 

c) PRZESTRZENNOŚĆ WIDOWISKA
Gdy mamy do dyspozycji rozległy obszar możemy wzbogacić fajerwerkowy show o wyrzutnie strzelające pod różnymi kątami oraz wachlarzowo, co znacznie zwiększa przestrzenność widowiska, czyli częstość i ilość „warstw” rozbłysków na niebie. Używając do pokazu wyrzutni kątowych wymagamy podwojenia bezpiecznej odległości od widowni - patrz podpunkt b) w zależności od kierunku nachylenia wyrzutni.


d) WYKORZYSTANIE NATURALNYCH WALORÓW
Jeśli obiekt, w którym planują Państwo organizację imprezy znajduje się nad zbiornikiem wodnym, w sąsiedztwie ruin, otoczony jest murem z materiałów niepalnych np. z kamienia - warto wspomnieć o tym podczas przesyłania do MARBO zapytania o ofertę na wykonanie pokazu ogni sztucznych lub w momencie zamawiania zestawu fajerwerków do samodzielnego odpalenia. Wykorzystując naturalne walory terenu możemy urozmaicić pirotechniczne show wieloma zaskakującymi efektami takimi jak : bomby wodne, pływające lampiony, ogniste wodospady i wiele innych.

 

e) ZAGOSPODAROWANIE TERENU PODCZAS IMPREZ
Polecamy zorientować się,  podczas odwiedzin wybranej pod imprezę lokalizacji,  w jaki sposób zostanie zagospodarowany teren. Jeśli np. planują Państwo imprezę lub piknik - istotne jest: gdzie będą rozstawione namioty cateringowe, stanowiska z atrakcjami czy balony reklamowe. Jeśli zlecaja Państwo nam wykonanie pokazu wszystkimi w/w kwestiami zajmą się pirotechnicy MARBO – natomiast jeżeli zamierzają Państwo samodzielnie odpalać zakupiony w naszej hurtowni zestaw, prosimy zdobyć te informacje przed konsultacjami, odnośnie bezpieczeństwa wykonania pokazu. 

 

f) WYGRODZENIE I ZABEZPIECZENIE TERENU POKAZU
Teren, z którego odpalany będzie pokaz należy bezwzględnie wygrodzić – barierkami, taśmą ostrzegawczą lub w jakikolwiek inny wyraźny sposób. Od momentu rozpoczęcia przygotowań do chwili uprzątnięcia pozostałości i opuszczenia terenu przez pirotechników lub osoby odpalające zestawy – na wygrodzony obszar nie powinien mieć wstępu nikt,  poza osobami, biorącymi udział w przygotowaniach. Podczas odpalania pokazu bardzo ważne jest, by prócz barierek lub taśm teren zabezpieczały też odpowiednio poinstruowane osoby, których zadaniem będzie dbanie o to, by nikt z widzów nie przekroczył bezpiecznej odległości i nie wszedł na obszar, gdzie odpalane są fajerwerki.

 

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z pirotechnikami MARBO pod numerem tel.: +48 601 252 552 lub

fajerwerki na wesele